Technická univerzita v Liberci je tu už 65 let
20.10.2018 00:10:20 | Autor: Barbora Jónová | Rubrika: Školství | Obce: Liberecký kraj
Technická univerzita v Liberci letos slaví výročí 65 let od svého vzniku. Byla založena v roce 1953 a její původní název zněl Vysoká škola strojní v Liberci. Je to první a dodnes jediná veřejná vysoká škola v Libereckém kraji.
„Liberecko bylo už od dob Rakouska-Uherska silným průmyslovým regionem, a proto založení Vysoké školy strojní bylo adekvátním krokem nejenom pro podporu průmyslu, ale i pro rozvoj regionu," okomentoval vznik univerzity Petr Lenfeld, děkan Fakulty strojní.
Výuka byla zahájena 1. října 1953 a do prvního ročníku tehdy nastoupilo 259 studentů, z toho pět dívek. Základním kamenem univerzity byla Fakulta strojní a v době svého založení byla zaměřena především na výchovu inženýrů pro obory textilního, sklářského a automobilového průmyslu. V roce 1960 byla škola rozdělena na Fakultu strojní a na Fakultu textilní a až do roku 1990 nesla název Vysoká škola strojní a textilní v Liberci (VŠST). V témže roce se přidala také Fakulta pedagogická, v roce 1992 potom Fakulta hospodářská pro výchovu odborníků v oblasti ekonomiky, řízení a podnikatelské činnosti a v roce 1994 Fakulta architektury.
Po zřízení těchto nových fakult byla vysoká škola od 1. ledna 1995 přejmenována na Technickou univerzitu v Liberci. V roce 1995 vznikla také Fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií a v roce 2016 uzavřela počet fakult v pořadí sedmá Fakulta zdravotnických studií.
Oslav se zúčastnil i americký velvyslanec
Slaví se celý podzim. Ve čtvrtek 18. října se konalo slavnostní zasedání Vědecké rady Fakulty strojní TU v Liberci, kterého se zúčastnili první absolventi Fakulty strojní nebo také náměstek hejtmana Petr Tulpa. Jedním z vážených hostů byl i americký velvyslanec Stephen King.
Po předání čestných plaket následovala prohlídka laboratoří, kterou jeho excelence King zakončil slovy: „Právě jsme v laboratoři nanotechnologií viděli výrobu příze obalené nanovlákny, a tam jsem si vzpomněl na jedno přísloví: Provaz je jen tak silný, jak silné je jeho nejtenčí vlákno. Česká republika je sice relativně malá země, nehledě na to je ale velmi důležitým spojencem svobodného světa i Spojených států amerických."
Den zakončili oslavenci představením v divadle F. X. Šaldy. Výročí založení VŠS-VŠST-TUL si dále univerzita připomene 17. listopadu koncertem Tata Bojs na TUL a 23. listopadu představením v Městském divadle v Jablonci nad Nisou.
Související články
Veletrh Educa MyJob Liberec 2018 překvapil rekordní návštěvností
TUL je mezi 6 procenty nejlepších univerzit na světě
Technická univerzita Liberec představila novou tiskovou mluvčí
Diskutujte s námi
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Kraj zná výsledky ze čtvrtého měření hluku v okolí dolu Turów
Měření hluku, které na schválených lokalitách v obcích Uhelná a Oldřichov na Hranicích provedl Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě, se uskutečnilo v období 15. až 22. září 2025, a to vždy v noční době od 22:00 do 6:00. Zároveň došlo k souběžnému měření v souladu s uzavřenou mezivládní dohodou na technickém místě měření umístěném v Polsku, které bylo do monitoringu zařazeno z důvodu lepší identifikace hluku způsobeného provozem těžebních zařízení dolu Turów a jeho odlišení od dalších hluků z pozadí. „Z výsledků čtvrtého letošního měření, které jsou uvedeny bez započtení nejistoty měření (1,8 dB), vyplývá, že po vyloučení rušivých vlivů nedošlo v průběhu měření v dotčeném území k překračování mezní hodnoty pro celonoční hlukovou zátěž (40 dB). Průměrná hodnota akustického tlaku za uvedené měřící období byla na měřicím místě v obci Uhelná - 34,2 dB a v obci Oldřichov na Hranicích - 35,0 dB (v rámci třetího letošního měření byly zjištěny tyto hodnoty: v obci Uhelná - 40,6 dB a v obci Oldřichov na Hranicích - 37,4 dB a oproti předchozímu kolu tak došlo k výraznému snížení hlukové zátěže). V rámci čtvrtého letošního měření zároveň nedošlo k překročení hygienického limitu pro nejhlučnější hodinu L Aeq,1h."
Starý porost musí ustoupit nové generaci
Koncem týdne zahájí statutární město Jablonec nad Nisou těžbu dřevní hmoty v městském lese v ulici U Lesního divadla na Horní Proseči. „Kácíme zde 110 let starý smrkový porost. Jde o mýtní část lesa, která je už podrostlá mladými smrky a buky. Aby mohla nová generace stromů růst, musí starý porost ustoupit," uvádí Michal Šarbort z jabloneckého magistrátu. Těžba probíhá v souladu s platným lesním hospodářským plánem a nejedná se o holoseč. „Volíme výběrný způsob, který šetrně uvolňuje prostor pro přirozenou obnovu. Těžba potrvá do února příštího roku," doplňuje městský lesní hospodář.
Nejnovější články
Petr Hostinský a Pavel Herzog přivábí Vánoce do jabloneckého kostela
Mikulášská nadílka v Lučanech láká děti na sobotu 6. prosince
Po výhrách v Hronově volejbalisté Malé Skály v čele tabulky!
Liberecký kraj opět vydal ročenku, která hodnotí končící rok 2025
Mikulášská nadílka u Střelnice nabídne program pro děti i autogramiádu
Nejčtenější články
02.12.: Městská policie posílila dohled na konečné tramvaje
02.12.: Jablonečtí hasiči zachránili člověka i zvířata při požáru jeho domu
03.12.: Svoz velkoobjemového odpadu a dřeva bude v Jablonci 4. prosince
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-2023 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.